Cuma, Ekim 24, 2008


MONKEY BUSINESS/ MAYMUN AKLI

Başrollerinde Cary Grant, Ginger Rogers ve Marilyn Monrooe'nun oynadığı 1952, ABD yapımı bir Howard Hawks filmi.

Gelelim bu komedi filminin konusuna:
-açıklayıcıdır bilginize-
Dr. Barnaby Fulton (Cary Grant), insanları gençleştirecek ve sağlıklı yapacak bir formül üzerinde çalışır ama formülü bir türlü tutturamaz. Bir gün, laboratuvarında kafesinden kaçan bir maymun Dr. Barnaby'nin deney tüplerini birbirine karıştırır ve karışımı içilen suya döker. Dr.Barnaby ise kendi formülünü üstünde dener ve ardından maymunun karıştırdığı sudan içer. Birkaç dakikada, Barnaby'de değişiklikler görülmeye başlar. Barnaby, önce gözlüklerini çıkarır, sonra kemiklerinin ağrımadığını fark eder. İlk işi kendine yeni bir takım elbise ve araba almak olur.

Patronu Dr. Barnaby'e ulaşamayınca onu bulması için sekreteri Ms. Laurel'i (Marilyn Monrooe) görevlendirir. Ms. Laurel onu araba galerisinde bulur. Barnaby'nin arabasına birlikte binerler ve beraber keyifli bir gün geçirirler. Yalnız Dr. Barnaby evlidir ve laboratuvarına döndüğünde karısı Edwina (Ginger Rogers) da onu bulmaya oraya gelmiştir.


Edwina, Barnaby'deki değişikliğin farkındadır. Yaşından genç davranan Barnaby'e özenir ve formülden o da içer. Edwina da gençliğine dönmüştür ama Barnaby formülün etkisinden kurtulmuştur. Birlikte balayılarını geçirdikleri otele giderler. Formül Edwina'yı çılgın genç kız günlerine döndürür ve Edwina, Barnaby'nin başına türlü işler açar.Laboratuvara döndüklerinde ikisi de formülün etkisiyle çocuklaşırlar. Edwina, yatağının içinde oturan bir çocuk bulur ve formülün Barnaby'i çocuğa çevirdiğini düşünür. Gerçek bir süre sonra anlaşılır. Deney maymunu çok önemli bir formülü bulmuştur ama Barnaby de bir gerçeğin farkına varmıştır:

"Yalnızca genç olduğunu unuttuğun zaman yaşlanırsın"...


....................................................

bir Howard Hawks filmi
1952, ABD
siyah-beyaz
Türkçe altyazılı
97 dk.
komedi, bilim kurgu

IMDb puanı 7.1/10.

Hiç yorum yok: